| Brand | ASUS |
| EAN | 4718017085632 |
| ASIN | B07KJLTWL7 |
| MPN | VP248QGL-P |
| SKU | VP248QGL-P |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm) |
| Certification | BSMI, CB, CCC, CE, CEL 1, ErP, FCC, J-MOSS, KCC, PSB, PSE, TCO7.0, UL/cUL, VCCI, WEEE, WHQL |
| Digital horizontal frequency | 24 - 84 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| Display Diagonal | 61 cm (24") |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Feet colour | Black |
| Flicker-free technology | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Low blue light technology | Yes |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 183 mm |
| Package Height | 420 mm |
| Package weight | 8 kg |
| Package width | 667 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | TN |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pixel pitch | 0.2768 x 0.2768 mm |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Screen shape | Flat |
| Supported video modes | 480p,576p,720p,1080i,1080p |
| Swivelling | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 33° |
| Tiltable | Yes |
| VESA mounting | Yes |