| Brand | 2-Power |
| EAN | 5055190149096 |
| ASIN | B00LBSZWYY |
| Model | MEM2205A |
| MPN | MEM2205A |
| SKU | MEM2205A |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 45 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Accelerometer | Yes |
| Access Control List ACL | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Auto focus | Yes |
| Automatic locking | Yes |
| AWG wire size | 24 |
| Backlight type | LED |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Battery capacity | 39 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Best uses | Notebook |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Brand compatibility | Any brand |
| Browser supported | Apple Safari 7+, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer 10+, Mozilla Firefox |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bundled software | SanDisk SecureAccess |
| Buzzer | Yes |
| Cable colour | Black |
| Cable Diameter | 3 mm |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable type | LSZH |
| Capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| CAS Latency | 11 |
| Certification | CE, RoHS |
| Chassis type | Tower |
| Colour | Green |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Compatible processor series | Not supported |
| Component for | PC/server |
| Conflict free processor | Yes |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector gender | Male/Male |
| Cooling type | Active |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Depth | 152 mm |
| Device class | Small & Medium Business |
| Device interface | USB Type-A |
| Device type | Full-size tablet |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display technology | IPS |
| Doesn't contain | Halogen |
| Dynamic DNS DDNS | Yes |
| ECC | No |
| Electronic compass | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Execution units | 12 |
| External power adapter | Yes |
| Fan diameter | 8 cm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Fibre optic type | OM4 |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash memory | 4000 MB |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Frequency | 350 MHz |
| Front camera | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Glossy display | No |
| Graphics adapter | UHD Graphics 600 |
| Graphics adapter family | Intel |
| Gyroscope | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | 1 |
| Headphone out | No |
| Hot spare | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Idle states | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Intel 64 | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| International Protection IP code | IP57 |
| iSCSI support | Yes |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Jumbo frames support | Yes |
| Key ring | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Keypad integrated | Yes |
| LED backlight | Yes |
| LED indicators | HDD, LAN, Power, Status, USB |
| Link aggregation | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Lock Type | Key |
| Mac Compatibility | Yes |
| Manual | Yes |
| Master outer case height | 13.3 cm |
| Master outer case length | 27.9 cm |
| Master outer case weight | 711.25 g |
| Master outer case width | 7.95 cm |
| Material | Plastic |
| Maximum airflow | 31 cfm |
| Maximum battery life | 9.9 h |
| Maximum rotational speed | 2000 RPM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | No |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Module configuration | 2048M x 8 |
| Multilingual support | Yes |
| Near field communication | Yes |
| Noise Level | 0.3 sone |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Online RAID migration | Yes |
| Operating relative humidity | 5 - 95% |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system version | 4.4.2 |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Package type | Box |
| Password protection | Yes |
| PCI Express configurations | 1x2,1x2+2x1,1x4,2x1,4x1 |
| PIN-secured access | Yes |
| Platform | Windows |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 12.448 W |
| Power consumption HDD standby | 8.198 W |
| Power supply location | External |
| Power supply unit PSU capacity | 65 W |
| Processor ARK ID | 128983 |
| Processor codename | Gemini Lake |
| Processor frequency | 1.10 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | N4100 |
| Processor package size | 25 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1090 |
| Protection features | Dust resistant,Shock resistant,Water resistant |
| Quantity per master outer case | 25 pc(s) |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,JBOD |
| RAID Support | Yes |
| Rated current | 0.16 A |
| Read speed | 95 MB/s |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Reset button | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Rotational speed | 850 RPM |
| Scenario Design Power SDP | 4.8 W |
| Screws included | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES,FIPS 140-2,HTTPS,SSH,SSL/TLS |
| Share folder | CIFS/SMB, FTP, WebDAV |
| SMART support | Yes |
| Starting voltage | 2.6 V |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Storage drives installed | Yes |
| Storage media | eMMC |
| Stylus pen | Yes |
| Suitable for | Computer case |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,ext3,ext4 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Thermal design power | 6 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | No |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Type | Fan |
| UART | Yes |
| Universal Plug and Play UPnP | Yes |
| USB port | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 15 g |
| Width | 30 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8 |
| WLAN adapter supported | Yes |
| Write protection switch | Yes |
| Write speed | 55 MB/s |
| WWAN | No |