| Brand | LG Electronics |
| MPN | 32GK850F |
| EAN | 8806098089727 |
| ASIN | B07NGRLPM3 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | Yes |
| Annual energy consumption | 57 kWh |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cables included | AC,DisplayPort,HDMI,USB |
| Certification | UL(cUL), TUV-Type, FCC-B, CE, CCC, BSMI, Erp, Windows 10, KC |
| Colour gamut | 95% |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 57.1 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 230 kHz |
| Digital vertical frequency | 50 - 144 Hz |
| Display Diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LED |
| Displayport Version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | A |
| HD type | WQXGA |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Headphone out | Yes |
| Height | 423.9 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 17 |
| Package depth | 516 mm |
| Package Height | 213 mm |
| Package width | 927 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | VA |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pixel pitch | 0.2724 x 0.2724 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Swivel angle range | -20 - 20° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 6.5 kg |
| Width | 715.2 mm |