| Brand | LG Electronics |
| Model | 32LH570U |
| MPN | 32LH570U |
| EAN | 8806087578638 |
| ASIN | B01EBXERJG |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 37 kWh |
| Audio decoders | DTS |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | No |
| Depth | 71 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | HD |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 438 mm |
| Internet TV | Yes |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PMI (Picture Mastering Index) 450 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 134 mm |
| Package Height | 505 mm |
| Package width | 795 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| RMS rated power | 6 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart modes | Cinema,Energy saving,Game,Sports,Standard,Vivid |
| Smart TV | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 4.5 kg |
| Weight with stand | 4.7 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 734 mm |