| Brand | Philips |
| Model | 328E9QJAB/00 |
| MPN | 328E9QJAB/00 |
| EAN | 8712581751036 |
| ASIN | B07D2V9LPY |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | Yes |
| Annual energy consumption | 67 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | No |
| Backlight type | W-LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | CE Mark, FCC Class B, CU-EAC, TUV/ISO9241-307, RCM, BSMI, PSB, cETLus, MEPS, CB |
| Colour gamut | 103% |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 52 mm |
| Digital horizontal frequency | 53 - 84 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| Display Diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display sRGB | Yes |
| Display technology | LED |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Energy efficiency class | B |
| Feet colour | Black/Silver |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury),Pb (lead) |
| Height | 425 mm |
| Height adjustment | No |
| LED indicators | Operation,Stand-by |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Number of OSD languages | 21 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Package depth | 233 mm |
| Package Height | 626 mm |
| Package width | 827 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | VA |
| PC Audio in | Yes |
| Pixel density | 70 ppi |
| Pixel pitch | 0.364 x 0.364 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Response time | 5 ms |
| RMS rated power | 6 W |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Curved |
| Stand included | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tv tuner integrated | No |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 6.4 kg |
| Width | 713 mm |