| Brand | LG |
| Model | 32LK6100PLB |
| MPN | 32LK6100PLB |
| EAN | 8806098151172 |
| ASIN | B07CJRJK1V |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 50 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Composite video in | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Energy efficiency class | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 3 |
| LED backlighting type | Direct-LED BLU |
| Motion Interpolation Technology | TruMotion 100 Hz |
| Noise reduction | Yes |
| Number of OSD languages | 36 |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 140 mm |
| Package Height | 510 mm |
| Package width | 812 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Processor cores | 4 |
| RF ports quantity | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| VESA mounting | Yes |
| Web browser | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |