| Brand | Buffalo |
| EAN | 4981254052143 |
| ASIN | B07XYDHQNC |
| MPN | TS6400DN3204-EU |
| SKU | TS6400DN3204-EU |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Backup features | Cloud,iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Cables included | AC |
| Chassis type | Desktop |
| Depth | 230 mm |
| Device class | Home & Home Office |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Height | 215 mm |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| iSCSI support | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan |
| Operating system installed | Linux |
| Processor family | Intel Atom® |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor model | C3538 |
| Quick start guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,JBOD |
| RAID support | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008,Windows Server 2012,Windows Server 2016 |
| Storage Drive Capacity | 8000 GB |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drives installed | Yes |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP |
| Total installed storage capacity | 32 TB |
| Type | NAS |
| USB port | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 7.4 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 170 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8.1 |