| Brand | LG Electronics |
| MPN | 49LV340C |
| SKU | 49LV340C |
| EAN | 8806084608703 |
| ASIN | B071J7TZG9 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC |
| Aspect ratio | 4:3,16:9 |
| Audio formats supported | AAC,M4A,MP3,OGG,WMA |
| Auto power off | Yes |
| Certification | UL, FCC, NOM |
| Depth | 78.7 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | ATSC |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display Diagonal | 123.2 cm (48.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Energy Star certified | Yes |
| HD type | Full HD |
| Height | 645.2 mm |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Number of speakers | 2 |
| Package depth | 157.5 mm |
| Package Height | 769.6 mm |
| Package width | 1193.8 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| PC Audio in | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Response time | 9 ms |
| RMS rated power | 20 W |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart modes | Energy saving |
| Sound modes | Game, Movie, Music, News, Sports, Standard |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB cloning | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | ASF,AVI,DIVX,M4V,MOV,MP4,MPEG,MPG,WMV |
| Weight with stand | 11.3 kg |
| Width | 1104.9 mm |