| Brand | LG |
| Model | 49LU661H |
| MPN | 49LU661H |
| SKU | 49LU661H |
| EAN | 8806098270651 |
| ASIN | B07Q737ZKK |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Auto power off | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Browsing | Yes |
| Case colour | Black |
| Component video in | 1 |
| Contrast ratio | 200:1 |
| Depth | 8.1 cm |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display Diagonal | 124.5 cm (49") |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio | 000:1 |
| Electrical Power Consumption Standby | 0.3 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form factor | LED Television |
| Game mode | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 65.0 cm |
| Instant on | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Maximum power consumption | 113.6 W |
| Miracast | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 3.5 |
| Package depth | 171 mm |
| Package Height | 770 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1296 mm |
| Panel mounting interface | 300x300 |
| Power consumption | 88.7 W |
| Response time | 6 ms |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 49 in |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Sound modes | Cinema,Clear Voice III,Game,Music,Sports,Standard |
| Supported aspect ratios | 4:3,16:9 |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB cloning | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Viewing angle horizontal | 178° |
| Weight | 11.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 111.0 cm |