| Brand | ZYXEL |
| EAN | 4718937601127 |
| ASIN | B07KW5HGYD |
| Model | LTE3316-M604-EU01V1F |
| MPN | LTE3316-M604-EU01V1F |
| SKU | LTE3316-M604-EU01V1F |
| 2G standards | GSM |
| 3G | Yes |
| 3G standards | HSPA+,HSUPA,WCDMA |
| 4G | Yes |
| 4g standard | LTE |
| AC adapter included | Yes |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Certification | CE |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 157 mm |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Height | 35 mm |
| IP address filtering | Yes |
| LED indicators | LTE,Power,Status,WLAN |
| MAC address filtering | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| On/off switch | Yes |
| Output voltage | 12 V |
| Port forwarding | Yes |
| Power source type | DC |
| Product Type | Tabletop router |
| Quick installation guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Screws included | Yes |
| SIM Card Slot | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| USB port | No |
| VPN Support | L2TPv2 & GRE |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 400 g |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 202 mm |