| Brand | LG |
| MPN | 65NANO956NA |
| SKU | 65NANO956NA |
| EAN | 8806098681815 |
| ASIN | B086DPKC78 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 252 kWh |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Audio formats supported | AAC,AC3,AC4,MP2,MP3,PCM,WMA |
| Bluetooth | Yes |
| Browsing | Yes |
| Cables included | AC |
| Common interface Plus CI+ version | 1 |
| Consumer Electronics Control CEC | SimpLink |
| Control type | Wireless |
| Depth | 68.9 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 7680 x 3840 pixels |
| Display technology | NanoCell |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency scale | A++ to D |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Firmware upgradeable via | Network |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 8K Ultra HD |
| HDMI ports quantity | 4 |
| HDMI version | 2.1 |
| Height | 840 mm |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Full-Array |
| Local Dimming | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 50 Hz |
| Number of OSD languages | 37 |
| Nvidia g-sync | No |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 175 mm |
| Package Height | 970 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1600 mm |
| Panel mounting interface | 400x400 |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power supply | AC 100~240V 50-60Hz |
| Refresh rate | TM100 (Refresh Rate 50Hz) |
| Remote control type | MR20 |
| RF ports quantity | 2 |
| RMS rated power | 40 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Sound modes | AI Sound Pro |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | HEVC,VP9 |
| Web browser | Yes |
| Weight | 27 kg |
| Weight with stand | 28.1 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 1454 mm |