| Brand | LG Electronics |
| MPN | 65SJ950V |
| EAN | 8806084289056 |
| ASIN | B0714LVW9R |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 194 kWh |
| Audio decoders | DTS |
| Audio formats supported | AAC,AAC HE,AC3,EAC3,MP2,MP3,PCM,WMA,apt-X |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC |
| Depth | 57 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI version | 2.0b |
| Height | 827 mm |
| LED backlighting type | Edge-LED BLU |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 3.5 |
| Package depth | 190 mm |
| Package Height | 970 mm |
| Package width | 1600 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Remote control type | AN-MR650A |
| RMS rated power | 40 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Video compression formats | HEVC,VP9 |
| Weight | 22.8 kg |
| Weight with stand | 24.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 1451 mm |