| Brand | Lenovo |
| EAN | 0190940328811 |
| Model | 70TT000GEA |
| MPN | 70TT000GEA |
| ASIN | B06XH846CM |
| Bus Type | DMI3 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Depth | 593 mm |
| ECC | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| HDD interface | Serial ATA,Serial Attached SCSI (SAS) |
| HDD size | 2.5" |
| Height | 443.5 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,1866,2133 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Number of processors installed | 1 |
| Number of redundant power supplies installed | 2 |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | DVD±RW |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 450 W |
| Processor ARK ID | 88174 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | Intel® Xeon® E3 v5 |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | E3-1270V5 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor series | Intel Xeon E3-1200 v5 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| RAID support | Yes |
| Stepping | R0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Width | 173 mm |