The HP EliteBook 830 G5 delivers a crisp 13.3‑inch Full HD LED screen, Intel Core i5 at 1.6 GHz with turbo up to 3.4 GHz, 8 GB RAM and a fast 256 GB NVMe SSD. Its silver chassis hosts Wi‑Fi 802.11ac, Gigabit Ethernet, Bluetooth 4.2, a spill‑resistant keyboard, fingerprint sensor, HDMI, Thunderbolt and stereo speakers, all in a lightweight 1.3 kg body with a 6‑hour battery for mobile productivity.
| Brand | HP |
| EAN | 0192545310130 |
| Model | 3UN88EA |
| MPN | 3UN88EA |
| ASIN | B07CRX6MKG |
| 3G/4G Enabled | No |
| Battery | Lithium-Ion |
| Battery life | 6 hours |
| Blu-Ray Reader | No |
| Blu-Ray Writer | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | Bluetooth 4.2 |
| Case colour | Silver |
| CPU Family | Intel Core i5 |
| CPU Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 1.6 GHz |
| Depth | 22.93 cm |
| Display model in showroom | No |
| Docking port | 1 x Docking Connector |
| Form factor | Mobile Computer |
| G-Sync | No |
| Gaming Laptop | No |
| Graphics chipset | Intel UHD 620 |
| Graphics form factor | Integrated |
| HDD Type | SSD |
| HDMI output | Yes |
| Height | 1.77 cm |
| Integrated microphone | Yes |
| Keyboard | Premium Collaboration Keyboard spill resistant with drain |
| Memory Bus Speed | 2400 MHz |
| Memory size | 8192 MB |
| Memory slot | 2 x SODIMM |
| Mobile broadband | WiFi only |
| Network card | Intel I219-V |
| Network card data link protocol | Gigabit Ethernet |
| Network Card Speeds | 10/100/1000 Mbps |
| Operating system | Microsoft Windows 10 Professional (64-bit) |
| Operating Systems | Microsoft Windows 10 |
| Optical Drive Type Group | None |
| Pointing device | Clickpad with multi-touch gesture support |
| Primary battery cells | 3 Cells |
| Processor number | 8250U |
| RF Network Standard | 802.11 |
| RF Standard | L7345 |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| Screen resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Screen Resolution Type | Full HD |
| Screen size | 13.3 in |
| Screen type | Diagonal LED-backlit Anti-Glare |
| Solid state capacity | 256 GB |
| Solid State Storage Type | PCIe NVMe |
| Speaker type | Built in Stereo Speakers |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Touchscreen | No |
| Turbo / Boost Speed | 3.4 GHz |
| USB 2.0 / USB3.0 | No |
| USB Support | USB3.0 |
| Warranty | 3 year limited parts, labor (3-3-0) warranty. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Webcam | Yes |
| Weight | 1.3 kg |
| Width | 31.0 cm |
| Wireless System | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 (2x2) |