| Brand | Acer |
| EAN | 4713883114646 |
| ASIN | B072PSL7FN |
| Model | NX.VDCEK.035 |
| MPN | NX.VDCEK.035 |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery capacity | 2800 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | QPI |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | SD |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Depth | 259 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| HD type | HD |
| HDD Capacity | 500 GB |
| HDD interface | SATA |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 30.2 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel segment tagging | Home Office,Small Business |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 4 GB |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 1916 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 520 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD±RW |
| PCI Express configurations | 1x4,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 88180 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | 6th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i3-6100U |
| Processor package size | 42 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product Type | Notebook |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Touchscreen | No |
| Weight | 2.23 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 381.6 mm |
| Windows keys | Yes |