| Brand | Acer |
| EAN | 4712196668075 |
| MPN | 4712196668075 |
| ASIN | B00C9ZA4CS |
| Model | V226HQLABD |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D ready | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight | LED |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 250 Lumens |
| Built-in speakers | No |
| Case colour | Black |
| Colours | 16.7 Million |
| Curved Display | No |
| Depth | 20.70 cm |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display model in showroom | No |
| Displayport connection | No |
| DVI connection | Yes |
| Dynamic contrast ratio | 100,000,000:1 |
| Form factor | LED Monitor |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| HD Support | Yes |
| HDMI connection | No |
| Height | 41.91 cm |
| Height adjustable | No |
| LED backlight | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pack quantity | 1 |
| Panel technology | TN |
| Power source | Mains Powered |
| Resolution type maximum | 1080p |
| Resolution Type Native | Full HD |
| Response time | 8 ms |
| Screen size | 21.5 in |
| Screen Size Range | 19 - 21 in |
| Screen technology | Widescreen |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| VESA Mountable | Yes |
| VGA connection | Yes |
| VGA In | 1 x 15-pin D-sub |
| Warranty | 3 Years Carry-In |
| Weight | 3.66 kg |
| Width | 50.58 cm |