| Brand | Acer |
| EAN | 4713147286263 |
| ASIN | B00IF152SQ |
| Model | UM.FW2EE.A01 |
| MPN | UM.FW2EE.A01 |
| 3D | No |
| AC input voltage | 110 - 220 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in subwoofer | No |
| Cable lock slot | No |
| Card reader integrated | No |
| Depth | 206.8 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 61 cm (24") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DVI port | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone out | No |
| Height | 422.2 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 80 kHz |
| Miracast | No |
| Nvidia g-sync | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | TN+Film |
| Picture-in-Picture | No |
| Pixel pitch | 0.276 x 0.276 mm |
| Plug and play | No |
| Power consumption (off) | 0.52 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.69 W |
| Response time | 2 ms |
| Screen shape | Flat |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical scan range | 55 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 3.57 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 567 mm |