| Brand | Acer |
| EAN | 4712842104902 |
| Model | Acer Aspire One Netbook (LU.S030A.096) |
| MPN | LU.S030A.096 |
| SKU | Acer Aspire One Netbook (LU.S030A.096) |
| ASIN | B001BZ920W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 24 W |
| Aspect ratio | 5:3 |
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundled software | OpenOffice 2.3 Aspire one Mail Messenger |
| Bus Type | FSB |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | SD |
| Depth | 170 mm |
| Display | TFT |
| Display Diagonal | 22.6 cm (8.9") |
| Display resolution | 1024 x 600 pixels |
| Drivers included | Yes |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Flash memory | 8 GB |
| FSB Parity | No |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 29 mm |
| Intel 64 | No |
| Intel clear video technology | No |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | No |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | No |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Internal memory | 0.5 GB |
| Internal memory type | DDR2-SDRAM |
| Keyboard number of keys | 84 |
| Maximum graphics adapter memory | 0.008 GB |
| Memory clock speed | 533 MHz |
| Microphone in | Yes |
| Operating system installed | Linux |
| Processor ARK ID | 36331 |
| Processor cache | 0.512 MB |
| Processor code | SLB73 |
| Processor codename | Diamondville |
| Processor family | Intel Pentium Mobile |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor lithography | 45 nm |
| Processor model | N270 |
| Processor operating modes | 32-bit |
| Processor package size | 22 mm |
| Processor series | Intel Atom N200 series |
| Processor socket | Socket F (1207) |
| Product Type | Netbook |
| Stepping | C0 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 90 °C |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Weight | 995 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 249 mm |
| Wireless technology | Acer InviLink 802.11b/g |