Sleek black or gold Acer Aspire S24‑880 delivers a 23.8” Full HD screen, Intel i5‑8250U at up to 3.4 GHz, 8 GB DDR4 RAM, and 2 TB HDD for storage. Built‑in camera, speakers, Bluetooth, Wi‑Fi 5, dual HDMI, and a single USB 3.2 port enhance connectivity in a slim 6 kg chassis.
| Brand | Acer |
| EAN | 4713883524063 |
| ASIN | B078KFLHYW |
| Model | DQ.BA9EK.004 |
| MPN | DQ.BA9EK.004 |
| 3D | No |
| AC adapter power | 135 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black,Gold |
| Depth | 5.97 mm |
| Detachable display | No |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| HD type | Full HD |
| HDD Capacity | 2000 GB |
| HDD interface | Serial ATA |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDMI | 2 |
| Height | 409 mm |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard included | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Microphone in | Yes |
| Mouse included | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Pen included | No |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor model | i5-8250U |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Storage media | HDD |
| Thermal design power | 15 W |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 541 mm |