| Brand | Acer |
| EAN | 4713392221002 |
| ASIN | B01EG0K24I |
| Model | NT.G8WEK.002 |
| MPN | NT.G8WEK.002 |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 10 W |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Battery capacity | 8060 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Depth | 180 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display Diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Docking connector | Yes |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | No |
| Ethernet LAN | No |
| Execute disable bit | No |
| Fingerprint reader | No |
| Flash memory | 64 GB |
| Form Factor | Convertible (Detachable) |
| Front camera | Yes |
| FSB Parity | No |
| Height | 22.9 mm |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | No |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | No |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | No |
| Intel HD Graphics | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| LED backlight | Yes |
| Maximum number of PCI Express lanes | 1 |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics adapter burst frequency | 500 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| PCI Express configurations | 1x1 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 87383 |
| Processor boost frequency | 1.84 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR29Z |
| Processor codename | Cherry Trail |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Atom® |
| Processor frequency | 1.44 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | x5-Z8300 |
| Processor package size | 17 mm |
| Processor series | Intel Atom x5 series |
| Processor socket | BGA 592 |
| Product Type | Hybrid (2-in-1) |
| Stepping | C0 |
| Storage media | Flash |
| Thermal monitoring technologies | No |
| Tjunction | 90 °C |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Weight | 1.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 262 mm |
| Windows keys | Yes |