| Brand | Acer |
| EAN | 4712196849955 |
| ASIN | B00DUXFETQ |
| Model | NX.M8WEK.007 |
| MPN | NX.M8WEK.007 |
| SKU | NX.M8WEK.007 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 40 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | No |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | Yes |
| CardBus PCMCIA slot type | No |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | SD |
| Depth | 206 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display Diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| ExpressCard slot | No |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | No |
| HDD Capacity | 500 GB |
| HDD interface | SATA |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Internal memory | 6 GB |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| Keyboard layout | QWERTY |
| LED backlight | Yes |
| Lightscribe | No |
| Microphone in | Yes |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter family | AMD Radeon HD 8000 |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon HD 8250 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 8 |
| Optical drive type | No |
| Pointing device | TouchPad |
| Processor boost frequency | 1.4 GHz |
| Processor cache | 2 MB |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | A6-1450 |
| Product Type | Notebook |
| S/PDIF out port | No |
| SmartCard slot | No |
| Storage media | HDD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Weight | 1.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 289 mm |