| Brand | Acer |
| EAN | 0191114076651 |
| ASIN | B07256WPY8 |
| Model | NH.GM2EK.003 |
| MPN | NH.GM2EK.003 |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 135 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery capacity | 4605 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | DMI3 |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | SD |
| Depth | 265.5 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® GeForce® GTX 1050 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera signal format | 720p |
| Full-size keyboard | Yes |
| Graphics adapter Open GL support | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | SATA |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 28.9 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Motherboard chipset | Intel® HM175 |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x591B |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Panel type | TFT |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 97456 |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i5-7300HQ |
| Processor package size | 42 x 28 mm |
| Processor series | Intel Core i5-700 Desktop Series |
| Product Type | Notebook |
| SSD Capacity | 128 GB |
| SSD interface | Serial ATA III |
| Storage media | HDD+SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total storage capacity | 1128 GB |
| Touchscreen | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 389 mm |
| Windows keys | Yes |