Experience smooth multitasking on the Acer Chromebook 14 with its Intel Celeron N3350 processor, 4 GB LPDDR4 memory and 32 GB eMMC storage. The 14‑inch HD screen delivers clear visuals, while a backlit keyboard and dual speakers enhance usability in any lighting. USB‑C charging, Wi‑Fi 5 connectivity, and a lightweight 1.5 kg chassis make it ideal for on‑the‑go productivity.
| Brand | Acer |
| EAN | 4713883969550 |
| ASIN | B07MGK6BW5 |
| Model | NX.H4BEK.001 |
| MPN | NX.H4BEK.001 |
| SKU | NX.H4BEK.001 |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery capacity | 3920 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Charging port type | USB Type-C |
| Depth | 232 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display Diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Dual-screen | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| HD type | HD |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 17 mm |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel smart connect technology | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Keyboard backlit | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum number of PCI Express lanes | 6 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics adapter burst frequency | 650 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5A85 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 500 |
| Operating system installed | Chrome OS |
| Optical drive type | No |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,4x1 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 95598 |
| Processor boost frequency | 2.40 GHz |
| Processor codename | Apollo Lake |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor frequency | 1.10 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | N3350 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 24 x 31 mm |
| Processor series | Intel Celeron N3000 series |
| Processor socket | BGA 1296 |
| Product Type | Chromebook |
| Storage media | Flash |
| System bus rate | 5 GT/s |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 105 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Touchscreen | No |
| UART | Yes |
| Weight | 1.5 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 323 mm |
| Windows keys | Yes |