| Brand | Acer |
| EAN | 4710180107838 |
| ASIN | B07QL94P47 |
| Model | CB514-1HT |
| MPN | NX.H1LEK.003 |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Builtin speakers | 2 |
| Charging port type | USB Type-C |
| Colour | Silver |
| Depth | 232 mm |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 14.0" |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Dual-screen | No |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera HD type | 1280x720 |
| Housing material | Aluminium |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal memory type | LPDDR4-SDRAM |
| Keyboard language | English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Operating system installed | Chrome OS |
| Panel type | IPS |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor boost frequency | 2.4 GHz |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N3350 |
| Storage media | eMMC |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Total storage capacity | 65536 MB |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Weight | 1.4 kg |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 323 mm |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 7265 |