A sleek silver Acer Chromebook 15 CB515‑1HT sports a 15.6‑inch Full HD IPS touchscreen, Intel Pentium N4200, 4 GB LPDDR4 RAM and 64 GB eMMC storage. It offers dual stereo speakers, a 720p HDR front camera, backlit UK keyboard, Wi‑Fi 5, Bluetooth 4.2, microSD slot, and up to 12 hours of battery life on Chrome OS.
| Brand | Acer |
| EAN | 4713883492201 |
| ASIN | B078KH46F7 |
| Model | NX.GPTEK.003 |
| MPN | NX.GPTEK.003 |
| SKU | NX.GPTEK.003 |
| 64-bit computing | Yes |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery capacity | 3220 mAh |
| Battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Cache | L2 - 2 MB |
| Camera | Yes - 1280 x 720 |
| Camera features | HDR (High Dynamic Range), Wide angle lens |
| Card reader integrated | Yes |
| Case material | Aluminum |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Silver |
| Colours | Pure silver |
| Compatible memory cards | SD,SDXC |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| CPU | Intel Pentium N4200 / 1.1 GHz |
| Depth | 256 mm |
| Display diagonal | 15.6" |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Dual-screen | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Empty slots | 0 |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Execution units | 18 |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Graphics processor | Intel HD Graphics 505 |
| HD type | Full HD |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 18.9 mm |
| Height front | 1.9 cm |
| Horizontal resolution | 1280 |
| Included accessories | USB-C power adapter |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel smart connect technology | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Internal memory | 4096 MB |
| Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard layout | UK |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| LED backlight | Yes |
| Localization | United Kingdom |
| Main storage | 64 GB SSD - (eMMC) - SanDisk |
| Manual | Yes |
| Maximum battery life | 12 h |
| Maximum number of PCI Express lanes | 6 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 8192 MB |
| Maximum RAM supported | 8 GB |
| Maximum Turbo Speed | 2.5 GHz |
| Memory card reader | Yes (microSD) |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics adapter burst frequency | 750 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5A84 |
| Operating system | Google Chrome OS |
| Operating system installed | Chrome OS |
| Optical drive type | No |
| Output | 45 Watt, 5 / 9 / 15 / 20 V |
| PCI Express configurations | 1x2,1x2+2x1 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 95592 |
| Processor boost frequency | 2.50 GHz |
| Processor codename | Apollo Lake |
| Processor family | Intel® Pentium® |
| Processor frequency | 1.10 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | N4200 |
| Processor package size | 24 x 31 mm |
| Processor series | Intel Pentium Processor N4000 Series for Mobile |
| Processor socket | BGA 1296 |
| Product Type | Chromebook |
| Security | Trusted Platform Module (TPM) Security Chip |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| Storage media | Flash |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 105 °C |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Total storage capacity | 65536 MB |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| UART | Yes |
| Vertical resolution | 720 Pixels |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Widescreen | Yes |
| Width | 378 mm |
| Windows keys | Yes |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 |
| Wireless Controller | Intel Dual Band Wireless-AC 7265 - M.2 Card |