| Brand | Acer |
| EAN | 4710886137429 |
| ASIN | B08FX6NYWD |
| MPN | NX.C5QEK.001 |
| SKU | NX.C5QEK.001 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Builtin speakers | 2 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Colour | White |
| Discrete graphics adapter memory | 4096 MB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA Quadro T1000 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display diagonal | 15.6" |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display surface | Matt |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Form factor | Convertible (Ezel) |
| Internal memory | 16384 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum battery life | 14 h |
| Maximum PCI Express lanes | 16 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1150 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | 10 Pro |
| Panel type | IPS |
| PCI Express configurations | 1 x 16,2 x 8,1 x |
| PCI Express slots version | 3 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 201837 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Comet Lake |
| Processor model | i7-10750H |
| Processor package size | 42 x 28 mm |
| Processor socket | BGA 1440 |
| SSD Capacity | 1024000 MB |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal design power | 45 W |
| Tjunction | 100 C |
| Top Wi-Fi standard | 6 ( |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) |