A sleek 15.6‑inch Acer notebook runs a dual‑core Intel Core i3‑4005U at 1.7 GHz with 4 GB DDR3L RAM and a 1 TB HDD, delivering smooth multitasking. The matte 1366×768 screen, HDMI output, Wi‑Fi 5, Bluetooth 4.0, SD reader, webcam, and built‑in speakers combine to create a portable, everyday computing solution that balances performance and convenience.
| EAN | 4713392160806 |
| ASIN | B015347CGC |
| Model | NX.MVHEK.083 |
| MPN | NX.MVHEK.083 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | DMI |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | Yes |
| CardBus PCMCIA slot type | No |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | SD |
| Depth | 256 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display surface | Matt |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| ExpressCard slot | No |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| FSB Parity | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | SATA |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | No |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | No |
| Intel HD Graphics | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel rapid storage technology | Yes |
| Intel smart connect technology | Yes |
| Intel Smart Response Technology version | 0.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 10 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 2 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0xA16 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 4400 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| PCI Express configurations | 4x1,1x4 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 75105 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Haswell |
| Processor family | 4th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i3-4005U |
| Processor series | Intel® Core™ i3-4000 Mobile Series |
| Processor socket | BGA 1168 |
| Product Type | Notebook |
| SmartCard slot | No |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 5 GT/s |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| UART | Yes |
| Weight | 2.4 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 381.6 mm |