Enjoy a bright 10.1‑inch IPS screen with 1280×800 resolution, powered by a MediaTek MT8167B chip and 2 GB RAM for smooth multitasking. Dual DTS HD speakers, 5‑MP rear camera, 2‑MP front camera, GPS, accelerometer, gyroscope, ambient light sensor, 6100 mAh battery up to ten hours, Wi‑Fi 5, micro‑USB, all in a lightweight white slate design.
| Brand | Acer |
| EAN | 4713883206785 |
| ASIN | B073VKWM9L |
| Model | NT.LDNEK.001 |
| MPN | NT.LDNEK.001 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 10 W |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Assisted GPS | Yes |
| Audio system | DTS HD Premium Sound |
| Battery capacity | 6100 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Certification | WEEE |
| Colour | White |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDXC |
| Depth | 167.2 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display Diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display diagonal | 10.1" |
| Display resolution | 1280x800 |
| Display technology | IPS |
| Yes | |
| Yes | |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| GPS satellite | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Height | 9.15 mm |
| Internal memory | 2048 MB |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal storage capacity | 16384 MB |
| Keyboard included | No |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum memory card size | 131072 MB |
| MIC port | Yes |
| Micro-USB 2.0 | 1 |
| Operating system installed | Android 7.0 |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Mediatek |
| Processor frequency | 1.3 GHz |
| Processor model | MT8167B |
| Proximity sensor | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution | 5 MP |
| Rear camera type | Single camera |
| RoHS compliance | Yes |
| Storage media | Flash |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video call | Yes |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 720p,1080p |
| Voice call | Yes |
| Weight | 530 g |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 258.4 mm |