| Brand | Acer |
| EAN | 4713883445184 |
| ASIN | B076P38QWG |
| Model | NT.LEKEK.001 |
| MPN | NT.LEKEK.001 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 10 W |
| Accelerometer | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Assisted GPS | No |
| Battery capacity | 10.28 Wh |
| Battery cells | 1 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | WEEE |
| Colour | White |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDXC |
| Depth | 189 mm |
| Device type | Mini tablet |
| Display diagonal | 7.0" |
| Display Diagonal | 17.8 cm (7") |
| Display resolution | 1024x600 |
| Display technology | IPS |
| Form factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Height | 9.3 mm |
| Internal memory | 1024 MB |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| LED backlight | Yes |
| Maximum battery life | 7 h |
| Maximum video resolution | 640 x 480 pixels |
| Microphone in | No |
| Platform | Android |
| Position location | No |
| Processor architecture | ARM Cortex-A35 |
| Processor family | Mediatek |
| Processor frequency | 1.3 GHz |
| Processor model | MT8167B |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution | 2 MP |
| Rear camera type | Single camera |
| RoHS compliance | Yes |
| Storage media | Flash |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Weight | 270 g |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 109.3 mm |