| Brand | Acer |
| EAN | 4713883790383 |
| ASIN | B07N3SZN6S |
| Model | MR.JQV11.001 |
| MPN | MR.JQV11.001 |
| SKU | MR.JQV11.001 |
| 3D | No |
| AC input voltage | 120 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Batteries included | Yes |
| Built-in display | No |
| Cables included | AC,VGA |
| Card reader integrated | No |
| Composite video in | 1 |
| Digital zoom | 2x |
| Ethernet LAN | Yes |
| Focus | Manual |
| Full HD | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| Lamp power | 260 W |
| Lamp type | UHP |
| Light source type | Lamp |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Presentation |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise level | 31 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Power source | AC |
| Product Type | Ceiling-mounted projector |
| Projection distance | 0.45 - 0.67 m |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 3000 ANSI lumens |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Screen size compatibility | 2032 - 3048 mm (80 - 120") |
| Smart TV | No |
| Supported aspect ratios | 4:3,16:9 |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| Weight | 4.6 kg |
| Windows operating systems supported | Yes |