| Brand | Acer |
| EAN | 4713883718189 |
| ASIN | B07MC8R4RZ |
| Model | NH.Q3LEK.001 |
| MPN | NH.Q3LEK.001 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 135 W |
| Antenna type | 2x2 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery capacity | 3320 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | DMI |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | SD,SDXC |
| Depth | 266 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® GeForce® GTX 1050 Ti |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Dual-screen | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDD interface | SATA |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 26.8 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Internal memory | 8 GB |
| LED backlight | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E9B |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 134906 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR3YY |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-8750H |
| Processor package size | 42 x 28 mm |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Processor threads | 12 |
| Product Type | Notebook |
| SSD interface | Serial ATA III |
| Stepping | U0 |
| Storage media | HDD+SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total HDDs capacity | 1000 GB |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| Total storage capacity | 1128 GB |
| Weight | 2.7 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 390 mm |
| Windows keys | Yes |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |