| Brand | Acer |
| EAN | 4710180720365 |
| ASIN | B083WZL8C5 |
| MPN | UM.HX0EE.S01 |
| SKU | UM.HX0EE.S01 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight type | LED |
| Built-in camera | No |
| Cables included | AC,HDMI,USB |
| Depth | 236 mm |
| Display brightness typical | 400 cd/m² |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display technology | IPS |
| Displayport Version | 1.2a |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 33 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| HD type | Quad HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 530 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Nvidia g-sync | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Power consumption (off) | 0.29 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.63 W |
| RMS rated power | 8 W |
| Screen shape | Flat |
| Supported video modes | 1440p |
| Swivel angle range | 0 - 20° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tv tuner integrated | No |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 5.85 kg |
| Width | 612 mm |