Acer Predator Z650 delivers crisp Full HD 1920×1080 with 2200 ANSI lumens and a 20,000:1 contrast ratio, while its short‑throw lens (f/2.6–2.78) gives 1.1x optical zoom for tight spaces. Three HDMI ports, VGA, and built‑in stereo speakers enable versatile gaming or media setups, all in a quiet 33 dB, ceiling‑mountable package.
| Brand | Acer |
| EAN | 4713392228766 |
| MPN | 4713392228766 |
| ASIN | B018S9A9XM |
| Model | MR.JMS11.001 |
| 3D | No |
| 3D ready | Yes |
| 3D Support | Yes |
| AC input voltage | 120 - 230 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Analog video signal | RGB, S-Video, composite video, video component |
| Brightness | 2200 ANSI lumens |
| Built-in display | No |
| Ceiling mounting supported | Yes |
| Composite video in | 1 |
| Contrast ratio | 20000: 1 (dynamic) |
| Depth | 24.1 cm |
| Digital zoom | 2x |
| Fixed focal length | 137.2 cm |
| Focus | Manual |
| Full HD | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Height | 9.8 cm |
| Horizontal keystone correction | -30 / +30 |
| Image size | 137 cm - 762 cm |
| Integrated devices | Stereo speakers |
| Kind | Integrated |
| Lamp power | 240 W |
| Lamp type | UHP |
| Lens opening | F/2.6 - 2.78 |
| Light source type | Lamp |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Native aspect ratio | 16: 9 |
| Noise level | 35 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Optical zoom | 1.1x |
| Output Power | 10 watts |
| PC Audio out | Yes |
| Power source | AC |
| Product Type | Ceiling-mounted projector |
| Projection distance | 0.9 m - 4.6 m |
| Projection technology | DLP |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Resolution | 1920x1080 |
| Serial interface type | RS-232 |
| Service life of light source | 3000 h |
| Sound Emission | 33 dB |
| Sound output mode | Stereo |
| Supported aspect ratios | 4:3 |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA) |
| Throw ratio | 0.69 - 0.76:1 |
| Trapezoidal correction direction | Horizontal, vertical |
| Type of device | DLP Projector - 1080p |
| Video Interfaces | VGA, HDMI, component video, composite video, S-Video |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 3.4 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 35.7 cm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Zoom capability | Yes |