| Brand | Acer |
| EAN | 4712196624736 |
| ASIN | B00C3BN5VA |
| Model | UM.WV6EE.005 |
| MPN | UM.WV6EE.005 |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC input voltage | 110 - 220 V |
| AC power in | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 31 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight technology | LED backlight |
| Built-in camera | No |
| Built-in speakers | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | No |
| Cable Lock Slot | No |
| Cables included | 1 x VGA cable |
| Certification | TCO '06 |
| Colour | Black |
| Colour support | 16.7 million colours |
| Compliant Standards | TCO Displays 6.0 |
| Contrast ratio | 100000000:1 |
| Depth | 206.8 mm |
| Diagonal size | 21.5" |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display diagonal | 54.6 cm |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| DVI port | Yes |
| Energy class | Class B |
| Energy consumption per year | 32 kWh |
| Energy efficiency class | A |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Flat panel mount interface | 100 x 100 mm |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| Height | 390.4 mm |
| Height adjustment | No |
| Horizontal viewing angle | 178 |
| Market positioning | Home & Office |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On / off switch | No |
| Page yield | 9000 pages |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Power consumption | 16.5 W |
| Power consumption (off) | 0.35 W |
| Power consumption (on) | 22 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.45 W |
| Power consumption operational | 19.5 Watt |
| Power consumption sleep | 250 mW |
| Power Consumption Stand by | 350 mW |
| Print technology | Laser |
| Response time | 5 ms |
| RMS rated power | 4 W |
| Screen shape | Flat |
| Speakers | Yes |
| Stand included | Yes |
| Swivelling | No |
| Thin Client installed | No |
| Thin client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| Tv tuner integrated | No |
| TV tuner integrated | No |
| TVI port | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| Voltage required | AC 120/230 V |
| Weight | 3.66 kg |
| Width | 508 mm |