Enjoy sharp 1920×1080 Full HD on a 21.5‑inch flat LED panel with 60 Hz refresh and 5 ms response, perfect for work and media. The TN+Film display delivers 250 cd/m² brightness, 16.7 million colors, wide 170° horizontal view, and tilt adjustment from –5 to +25°. HDMI, DVI, and VGA inputs provide flexible connectivity while Energy Star certification ensures efficient power use.
| Brand | Acer |
| EAN | 4713147888597 |
| Model | 612738 |
| MPN | 8657L61 |
| SKU | 8657L61 |
| ASIN | B00WW7REE4 |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| Annual energy consumption | 32 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight | LED |
| Backlight technology | LED backlight |
| Bluetooth | No |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 250 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable Lock Slot | No |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | AC,VGA |
| Case colour | Black |
| Colour support | 16.7 million colours |
| Compliant Standards | TCO Displays 6.0 |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 52 mm |
| Diagonal size | 21.5" |
| Digital in | 1 x DVI (with HDCP) |
| Disk form factor | 3 |
| Display Diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display diagonal | 54.6 cm |
| Display model in showroom | Yes |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display position adjustments | Tilt |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Displayport connection | No |
| DVI connection | Yes |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio | 000:1 |
| Energy class | Class B |
| Energy efficiency class | B |
| Energy rating | F |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | No |
| Form factor | Widescreen |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| HD Support | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI connection | Yes |
| HDR Support | No |
| Height | 304.5 mm |
| Height adjustable | No |
| Height adjustment | No |
| Horizontal scan range | 30 - 80 kHz |
| Image brightness | 250cd/m2 |
| LED backlight | Yes |
| LED indicators | Power |
| On / off switch | No |
| On/off switch | Yes |
| Panel technology | TN |
| Pixel pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 22 W |
| Power consumption (off) | 0.35 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.45 W |
| Power consumption operational | 16.5 Watt |
| Power source | Mains Powered |
| Resolution type maximum | 1080p |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Screen Size Range | 19 - 21 in |
| Screen technology | TN (Twisted Nematic) + Film |
| Swivelling | No |
| Thin Client installed | No |
| Thin client installed | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle | -5/+25 |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| TV tuner integrated | No |
| Tv tuner integrated | No |
| TVI port | Yes |
| VESA Mountable | Yes |
| VGA connection | Yes |
| VGA In | 1 x 15-pin D-sub |
| Viewable size horizontal | 47.5 cm |
| Viewable size vertical | 26.7 cm |
| Voltage required | AC 120/230 V |
| Wall mount | 100 mm x |
| Wall mountable | Yes |
| Wall mounting (VESA) | 100x100 |
| Weight | 3.66 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 508 mm |