| Brand | Acer |
| EAN | 4713883556255 |
| ASIN | B076ZT5MY3 |
| Model | DT.VQEEK.006 |
| MPN | DT.VQEEK.006 |
| SKU | DT.VQEEK.006 |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable lock slot | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Certification | DMIGSPC2001BSMIVCCICEFCCCB |
| Chassis type | Desktop |
| Colour | Black |
| Depth | 320 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Hard drive capacity | 1024000 MB |
| Hard drive interface | Serial ATA II |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| Height | 340 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard included | Yes |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 65536 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | H110 Express |
| Mouse included | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x5912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 630 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD Super Multi |
| Package width | 165 mm |
| PCI Express configurations | 1 x 16,1 x |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 220 W |
| Processor ARK ID | 97455 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR35C |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor cores | 2 |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 3.9 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i3-7100 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | PC |
| RoHS compliance | Yes |
| Stepping | S0 |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal design power | 51 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 100 °C |