Immerse yourself in crystal‑clear 4K UHD with the Acer VL7860 laser projector, offering 3000 ANSI lumens and a 1.5 million:1 contrast ratio. Its dual HDMI ports, built‑in stereo speakers, 1.6x optical zoom, and 22:1 throw allow flexible ceiling or front mounting for any screen size.
| Brand | Acer |
| EAN | 4713883388504 |
| ASIN | B076ZVC9HV |
| Model | MR.JPX11.002 |
| MPN | MR.JPX11.002 |
| SKU | MR.JPX11.002 |
| 3D | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aperture range | 2.5 |
| AUX in | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Built-in display | No |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Cables included | AC,HDMI |
| Card reader integrated | No |
| Carrying Case | Yes |
| Colour | Silver,White |
| Contrast ratio | 1500000:1 |
| Depth | 289 mm |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Focal length range | 20.91 - 32.62 mm |
| Focus | Manual |
| Full HD | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| Height | 157 mm |
| Horizontal synchronization | 15 kHz |
| Lamp type | Laser diode |
| Light source | Laser |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac Compatibility | Yes |
| Maximum horizontal synchronization | 135 kHz |
| Maximum vertical synchronization | 0.12 kHz |
| Minimum vertical synchronization | 0.024 kHz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise level | 30 dB |
| Noise level economic mode | 26 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Optical zoom | 1.6x |
| Power source | AC |
| Product Type | Ceiling-mounted projector |
| Projection distance | 1 - 9.3 m |
| Projection modes | Ceiling,Front,Rear |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 3000 ANSI lumens |
| Projector brightness economic mode | 2400 ANSI lumens |
| Projector native resolution | 3840x2160 |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control type | IR |
| RMS rated power | 5 W |
| Screen size compatibility | 508 - 7620 mm ( |
| Service life of lamp | 20000 h |
| Service life of lamp economic mode | 30000 h |
| Supported aspect ratios | 4:3 |
| Throw ratio | 1.39 - 2.22:1 |
| TVI port | No |
| Weight | 8.5 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 458 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 6:1 |