Bright 3600 ANSI lumens from the Acer X118 DLP projector deliver vivid images in 800x600 SVGA resolution, with manual focus and 2× digital zoom for crisp detail. Its quiet 33 dB operation, single USB port, AC input 100‑240 V, and battery backup make it ideal for classroom or office use, while the 4:3/16:9 support and ceiling‑mounted flexibility allow versatile presentation setups.
| Brand | Acer |
| EAN | 4713883388832 |
| ASIN | B077GCGJRB |
| Model | MR.JPZ11.002 |
| MPN | MR.JPZ11.002 |
| 3D | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC power in | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Built-in display | No |
| Built-in speakers | No |
| Bulb power | 203 W |
| Cables included | AC,VGA |
| Card reader integrated | No |
| Colour | White |
| Contrast ratio | 20000:1 |
| Digital zoom | 2x |
| Display diagonal | 762 cm |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | No |
| Focal length range | 21.85 - 24.01 mm |
| Focus | Manual |
| Full HD | No |
| Handheld remote control | Yes |
| Horizontal synchronization | 15 kHz |
| Lamp type | OSRAM |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Light source type | Lamp |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac Compatibility | Yes |
| Maximum analog resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Maximum horizontal synchronization | 100 kHz |
| Maximum vertical synchronization | 0.12 kHz |
| Minimum vertical synchronization | 0.024 kHz |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Noise Level | 33 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Operating relative humidity | 0 - 80 % |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Optical zoom | 1.1x |
| Power consumption | 240 W |
| Power consumption powersave | 195 W |
| Power source | AC |
| Product Type | Ceiling-mounted projector |
| Projection distance | 1 - 11.8 m |
| Projection modes | Ceiling,Front,Rear |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 3600 ANSI lumens |
| Projector native resolution | 800x600 |
| Quick start guide | Yes |
| Service life of lamp | 4000 h |
| Service life of lamp economic mode | 6000 h |
| Supported aspect ratios | 4:3,16:9 |
| Throw ratio | 16:1 |
| TVI port | No |
| Weight | 2.7 kg |
| Wi-Fi | No |
| Windows operating systems supported | Yes |