Compact 1 TB external hard drive in white, featuring a 2.5″ portable design with USB 3.1 connectivity and included Type‑A to Type‑C cable; it powers solely from USB, shows power and data LEDs, and works on Windows and macOS.
| Brand | ADATA |
| EAN | 4713218461803 |
| Model | AHV620S-1TU3-CWH |
| MPN | AHV620S-1TU3-CWH |
| SKU | AHV620S-1TU3-CWH |
| ASIN | B075LDQX1F |
| Bundled backup software | No |
| Bus power | 5 V |
| BUS Powered | USB |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Case colour | White |
| Certifications | RoHS |
| Disk Capacity | 1 TB |
| Disk form factor | 2.5 |
| E-sata | No |
| Enclosure Type | External |
| FireWire 400 | No |
| FireWire 800 | No |
| Form factor | Portable |
| Harmonized System HS code | 84717050 |
| HDD Capacity | 1024000 MB |
| Housing material | Plastic |
| LED Status Indicators | Power and data transfer LED |
| Network ready | No |
| Operating temperature | 5 - 50 °C |
| Power source | USB Powered |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| RJ45 | No |
| Solid state drive | No |
| Thunderbolt | No |
| USB 2.0 | Yes |
| USB 2.0 / USB3.0 | Yes |
| USB 3.0 | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| USB Ports | 1 x USB 3.1 |
| USB Support | USB3.1 |
| Warranty | 3 year warranty |
| WiFi | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1,Windows Vista,Windows XP |