| Brand | Gigabyte |
| EAN | 4719331966645 |
| MPN | AERO 15 OLED SA-7UK5130SH |
| SKU | AERO 15 OLED SA-7UK5130SH |
| ASIN | B07TMHG51F |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 230 W |
| Antenna type | 2x2 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | SD |
| Configurable TDP-down | 35 W |
| CUDA | Yes |
| Depth | 250 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 6 GB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® GeForce® GTX 1660 Ti |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Dual-screen | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | Various |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E9B |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Panel type | AMOLED |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 191045 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor family | 9th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-9750H |
| Processor package size | 42 x 28 mm |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Product colour | Black |
| Product Type | Notebook |
| SSD Capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Touchscreen | No |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Width | 356 mm |
| Windows keys | Yes |
| WLAN controller model | Killer Wireless-AX 1650 |