| Brand | Canon |
| Model | 0581C009 |
| MPN | 0581C009 |
| SKU | 0581C009 |
| EAN | 8714574627861 |
| ASIN | B00TLMUQVQ |
| AC adapter included | Yes |
| Auto exposure AE lock | Yes |
| Auto focus AF assist beam | Yes |
| Auto focus AF lock | Yes |
| Auto focus AF points | 61 |
| Auto focusing AF modes | Multi Point Auto Focus, Servo Auto Focus, Single Auto Focus, Spot Auto Focus |
| Batteries included | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Battery life | 700 shots |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | LP-E6N |
| Battery weight | 79 g |
| Body | Yes |
| Built-in flash | Yes |
| Bundle with lens | Nee |
| Bundled software | Digital Photo Professional 4, PhotoStitch, EOS Utility 3, Picture Style Editor |
| Camera file system | DPOF 1.1,RAW |
| Camera playback | Movie,Single image,Slide show |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera type | Canon EOS 5Ds |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | CF, SD, SDHC, SDXC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 76.4 mm |
| Diopter adjustment | -3.0 - 1.0 |
| Dioptre correction | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Display | TFT |
| Display aspect ratio | 3:2 |
| Display Diagonal | 8.13 cm (3.2") |
| Display resolution | 1040000 pixels |
| Dust-resistant | Yes |
| Energy Star certified | No |
| Fastest camera shutter speed | 1/8000 s |
| Field of view | 100 % |
| Flash exposure compensation | Yes |
| Flash exposure lock | Yes |
| Flash modes | Auto |
| Flash sync-speed | 200 s |
| Focus | TTL-CT-SIR |
| Focus adjustment | Auto/Manual |
| Full HD | Yes |
| GPS | No |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Mini |
| Height | 116.4 mm |
| Histogram | Yes |
| Image formats supported | JPG,RAW |
| Image stabilizer | No |
| ISO Sensitivity | 6400 |
| Lens mount interface | Canon EF |
| Light exposure control | Program AE |
| Light exposure correction | ±5EV (1/2; 1/3 EV step) |
| Light exposure modes | Aperture priority AE,Manual,Shutter priority AE |
| Light metering | Evaluative (Multi-pattern),Partial,Spot |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Magnification | 0.71 x |
| Maximum image resolution | 8688x5792 |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| Megapixel | 50.6 MP |
| Microphone in | Yes |
| Motion JPEG frame rate | 50 fps |
| Mounting type | Bayonet |
| Photo effects | Black&White,Neutral |
| Photographer type | Expert |
| PictBridge | Yes |
| Power source type | Battery |
| Quick start guide | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Resolución | 53 MP |
| Scene modes | Portrait, Landscape |
| Self-timer | Yes |
| Self-timer delay | 2,10 s |
| Sensor type | CMOS |
| Slowest camera shutter speed | 30 s |
| Touch screen | Y |
| USB version | 3 |
| USB Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Variangle LCD | A4 |
| Video formats supported | H.264,MOV,MPEG4 |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 640x480 |
| Viewfinder | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Weight | 845 g |
| White balance | Auto,Cloudy,Custom modes,Daylight,Flash,Fluorescent,Shade,Tungsten |
| Wi-Fi | No |
| Width | 152 mm |