Capture sharp 24‑MP images with the Canon EOS M200 black kit, featuring an EF‑M 15‑45mm f/3.5‑6.3 IS STM lens for versatile zoom and built‑in image stabilization. The 3‑inch touchscreen LCD offers intuitive framing, while Wi‑Fi and Bluetooth enable instant sharing. Record 4K video up to 30 minutes, shoot RAW photos, and enjoy a lightweight body under 300 g for easy portability.
| Brand | Canon |
| MPN | 3699C010 |
| SKU | 3699C010 |
| EAN | 4549292142280 |
| ASIN | B07YB9QRK8 |
| Batteries included | Yes |
| Battery capacity | 875 mAh |
| Battery charger included | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | LP-E12 |
| Battery voltage | 7.2 V |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Body | No |
| Bundle with lens | Yes |
| Camera file system | DPOF 1.1 |
| Camera shutter type | Mechanical |
| Camera type | MILC |
| Colours | Black |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 35.1 mm |
| Display | TFT |
| Display aspect ratio | 3:2 |
| Display Diagonal | 7.62 cm (3") |
| Display resolution | 1040000 dot |
| Fastest camera shutter speed | 1/4000 s |
| Field of view | 100% |
| Filter size | 4.9 cm |
| Flash exposure correction | ±2EV (1/3 EV step) |
| Flash exposure lock | Yes |
| Flash guide number | 5 m |
| Flash modes | Red-eye reduction |
| Flash sync-speed | 1/200 s |
| Flip-out screen | Yes |
| Focus adjustment | Auto/Manual |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 67.1 mm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Ja |
| Histogram | Yes |
| Image formats supported | JPEG,RAW |
| Image processor | DIGIC 8 |
| Image quality adjustment | Brightness,Contrast,Saturation |
| Image stabilizer | Yes |
| Image stabilizer location | Lens |
| ISO Sensitivity | 100,6400,12800,25600 |
| Lens diameter | 6.09 cm |
| Lens length | 4.45 cm |
| Lens mount interface | Canon EF-M |
| Lens type | Standard zoom |
| Lens weight | 130 g |
| Light exposure correction | ± 3EV (1/3EV step) |
| Light exposure modes | Aperture priority AE,Auto,Manual,Shutter priority AE |
| Light metering | Centre-weighted,Evaluative (Multi-pattern),Partial,Spot |
| Live view | Yes |
| Maximum aperture number | 3.5 |
| Maximum image resolution | 6000 x 4000 pixels |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Megapixel | 24.1 MP |
| Minimum aperture number | 40 |
| Number of batteries supported | 1 |
| Number of diaphragm blades | 7 |
| Photo effects | Black&White |
| PictBridge | Yes |
| Playback modes | Slideshow,Zoom |
| Scene modes | Landscape, Night portrait, Self-portrait |
| Self-timer delay | 2,10 s |
| Sensor type | CMOS |
| Shooting modes | Auto,Movie |
| Slowest camera shutter speed | 30 s |
| Total megapixels | 25.8 MP |
| Touchscreen | Yes |
| USB connector | Micro-USB |
| Video formats supported | AVC,H.264,MP4,MPEG4 |
| Video recording | Yes |
| Video recording time | 29.9 min |
| Video resolutions | 1280 x 720,1920 x 1080,3840 x 2160 |
| White balance | Auto,Cloudy,Custom modes,Daylight,Flash,Fluorescent,Manual,Shade,Tungsten |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 108.2 mm |