| Brand | Canon |
| MPN | 3516C006 |
| SKU | 3516C006 |
| EAN | 4549292133950 |
| ASIN | B07WZVSSN8 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Built-in display | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Colour | No |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Depth | 373 mm |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 12.7 cm (5") |
| Drivers included | Yes |
| Duplex media weight | 60 - 120 g/m² |
| Duplex printing | Yes |
| Envelopes sizes | C5,Com-10,DL,Monarch |
| Ethernet LAN | Yes |
| Height | 312 mm |
| Internal memory | 1024 MB |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Home & Office |
| Maximum duty cycle | 4000 pages per month |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Canon PRINT Business,Google Cloud Print,Mopria Print Service |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Network ready | Yes |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Legal, Letter, Oficio, Statement |
| Number of print cartridges | 1 |
| Page description languages | PCL 5e4,PCL 6,PostScript,UFRII |
| Paper input type | Cassette,Paper tray |
| Paper tray media types | Envelopes,Heavy paper,Labels,Plain paper,Postcard,Recycled paper,Thin paper |
| Power consumption (off) | 0.9 W |
| Power consumption (StandBy) | 9 W |
| Power cord included | Yes |
| Power LED | Yes |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Touchscreen | Yes |
| USB port | Yes |
| Warm-up time | 14 s |
| Weight | 9.9 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 438 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8.1 |