The Canon PIXMA iP7250 prints stunning borderless images up to 10 ppm in color and 15 ppm monochrome, using five‑ink FINE technology for crisp detail on glossy or matte stock. Wireless Wi‑Fi and AirPrint let you print directly from phones or tablets, while a 125‑sheet cassette handles bulk jobs. Energy‑star rated, it delivers high‑resolution (9600×2400 dpi) prints with vibrant color and sharp black tones, making it ideal for home photo projects and small office use.
| Brand | Canon |
| EAN | 4960999847856 |
| Model | 6219B008 |
| MPN | 6219B008 |
| ASIN | B009D07OVQ |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AirPrint enabled | Yes |
| Automatic duplexing | Yes |
| B/W Printing Max Resolution | 9600x2400dpi |
| B/W printing speed | 15ppm |
| Batteries included | No |
| Blue Angel | No |
| Bluetooth | No |
| Borderless printing | Yes |
| Built-in display | No |
| Bundled software | My Image Garden CREATIVE PARK PREMIUM Full HD Movie Print |
| Card reader integrated | No |
| Colour | Black |
| Colour printing speed | 10ppm |
| Compatibility | Apple AirPrint |
| Connections | 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type B |
| Connectivity | USB/Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wireless |
| Contains timber or derived materials | No |
| Country of origin | Thailand |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Depth | 368 mm |
| Direct printing | Yes |
| Document size | A4 |
| Double sided printing (Y/N) | Duplex |
| Drivers included | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Electrical Product | Yes |
| EMAS (Y/N) | No |
| Energy Star (Y/N) | Yes |
| Envelope sizes | International DL (110 x 220 mm), Com-10 (105 x 241 mm) |
| Envelopes sizes | DL |
| Ethernet LAN | No |
| Green product | Yes |
| Height | 128 mm |
| Humidity range operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Industry Standard Product Classification | 40130 |
| Ink Cartridge Configuration | 5 individual ink tanks |
| Ink type | Canon ChromaLife100+ |
| Inkjet Technology | Canon FINE (Full-lithography inkjet Nozzle Engineering) |
| Interface | USB, Wi-Fi(n) |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| ISO A-series sizes | A4,A5 |
| LED indicators | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac Compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Machine type | Printer |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Max media size | Legal (216 x 356 mm), A4 (210 x 297 mm) |
| Maximum input capacity | 145 sheets |
| Maximum Media Size | 216 mm x 356 mm |
| Maximum print size | 2159x3556 |
| Media handling | CD/DVD tray, 125-sheet paper cassette, 20-sheet paper cassette |
| Minimum processor | 1GHz |
| Minimum ram | 1024 MB |
| Minimum recycled content (%) | 0.001 |
| Minimum system requirements | Internet Explorer 6CD-ROM |
| Mono or colour printer | Colour |
| Networking | Print server |
| Noise Level | 44.4 dB |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Nordic Swan | No |
| OEM | 6219B008 |
| Paper tray media types | Envelopes,Glossy paper,High resolution paper,Matte paper,Photo paper,Plain paper |
| Power consumption | 24 W |
| Power consumption (StandBy) | 2.1 W |
| Power consumption sleep | 0.3 W |
| Power Device | Power supply - internal |
| Power source | AC |
| Pre consumer recycled content | 0 |
| Print Method | Inkjet |
| Print selling unit | Each |
| Printer features | Borderless printing, fit-to-page |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Pigment black,Yellow |
| Quick start guide | Yes |
| REACH Chemical Registration required | Yes |
| Reach requires health & safety data sheet | No |
| Recyclable | No |
| Recyclable percentage | 90 |
| RoHS Compliance Certification Reference | DoC |
| Security Protocols | WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| SMETA Registrated | No |
| Standard input capacity | 125 sheets |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Voltage required | AC 120/230 V |
| Warranty card | Yes |
| Warranty Type | Year |
| WEEE Registration Number | WEE/JJ0051TQ |
| Weight | 6.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Wi-Fi |
| Width | 451 mm |
| Windows compatibility | Windows 7 & Windows Vista & Windows XP |
| Windows operating systems supported | Yes |