Print vivid photos up to 4800×1200 dpi with Canon’s five‑color ChromaLife100 system, while the flatbed scanner captures documents at 1200×2400 ppi. A 3″ touch LCD and Wi‑Fi/Bluetooth let you print from phones or tablets, and the automatic feeder plus duplex mode keeps your workflow smooth.
| Brand | Canon |
| Model | 2986C006 |
| MPN | 2986C006 |
| SKU | 2986C006 |
| EAN | 4549292116076 |
| ASIN | B07G5JF7QW |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Cartridges included | Ja |
| Colour | Zwart |
| Control type | Touch |
| Copier resize | 25 - 400 procent |
| Copying | Kopiëren in kleur |
| Depth | 139 mm |
| Digital sender | Nee |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 3.0" |
| Display Diagonal | 7.62 cm (3") |
| Duplex functions | Printen |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex printing mode | Auto |
| Envelopes sizes | Com-10,DL |
| Ethernet LAN | No |
| Height | 372 mm |
| Input colour depth | 16 Bit |
| ISO A-series sizes | A4,A5 |
| ISO B-series | B5 |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Thuis & kantoor |
| Maximum input capacity | 100 vel |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum number of copies | 99 kopieën |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Google Cloud Print,Mopria Print Service,PIXMA Cloud Link |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Output colour depth | 8 Bit |
| Paper tray media types | Envelopes,Photo paper,Plain paper |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (StandBy) | 0,8 W |
| Power consumption copying | 14 W |
| Print speed ISO/IEC 24734 mono | 15 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Afdrukken in kleur |
| Printing colours | Zwart, Cyaan, Magenta, Zwart Pigment, Geel |
| Scan technology | CIS |
| Scan type | Flatbed |
| Scanning | Scannen in kleur |
| Security algorithms | WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK |
| Standard interfaces | Bluetooth, USB, Draadloze LAN |
| Standard tray media types | Enveloppen, Fotopapier, Normaal papier |
| Touchscreen | Yes |
| USB connector | USB Type-B |
| Weight | 6.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 315 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8.1 |