Explore distant horizons with a 20.3‑MP CMOS sensor and 50× optical zoom, paired with intelligent IS for steady images. Full‑HD recording, Wi‑Fi/NFC, face‑priority AF, and built‑in flash deliver sharp, vibrant photos in one sleek black body.
| Brand | Canon |
| Model | 1067C002 |
| MPN | 1067C002 |
| SKU | 1067C002 |
| EAN | 4549292056426 |
| ASIN | B01A8SG4OO |
| Analog signal format system | NTSC,PAL |
| Audio formats supported | LC-AAC,MP4 |
| Audio system | Stereo |
| Auto exposure AE lock | Yes |
| Auto focus AF assist beam | Yes |
| Auto focus AF lock | Yes |
| Auto focus AF points | 9 |
| Auto focus points selection | Manual |
| Auto focusing AF modes | AI Focus, Face detection |
| Batteries included | Yes |
| Battery charger included | Yes |
| Battery life | 205 shots |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | NB-6LH |
| Battery weight | 20 g |
| Bluetooth | No |
| Brightness adjustment | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundle with lens | Nee |
| Bundled software | CameraWindow DC, Map Utility, Image Transfer Utility |
| Cables included | AC |
| Camera file system | DCF,DPOF 1.1 |
| Camera shutter speed | 1/2000 s |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera type | Canon Powershot SX540 |
| Certification | CE |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Contrast adjustment | Yes |
| Depth | 91.9 mm |
| Direct printing | Yes |
| Display | TFT |
| Display diagonal | 7.62 cm (3") |
| Display resolution | 461000 pixels |
| Field of view | 100% |
| Flash exposure compensation | Yes |
| Flash exposure lock | Yes |
| Flash modes | Auto, Flash off, Flash on, Manual, Slow synchronization |
| Flash range | 0.5 - 5.5 m |
| Flash range (tele) | 1.3 - 3 m |
| Flip-out screen | No |
| Focal length range | 4.3 - 21.5 mm |
| Focus | TTL |
| Focus adjustment | Auto/Manual |
| Full HD | Yes |
| GPS | Yes |
| Hand strap | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Mini |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 81.7 mm |
| Histogram | Yes |
| Image formats supported | JPEG |
| Image sensor size | 1/2.3" |
| Image stabilizer | Yes |
| Image stabilizer location | Lens |
| ISO Sensitivity | 3200 |
| Languages support | Multi |
| Lens cap included | Yes |
| Lens structure | 13/10 |
| Light exposure control | Program AE |
| Light metering | Centre-weighted, Evaluative (Multi-pattern), Spot |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.12 Sierra,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Master carton height | 21.5 cm |
| Master carton length | 41.3 cm |
| Master carton weight | 6.51 kg |
| Master carton width | 33.6 cm |
| Maximum aperture number | 6.5 |
| Maximum focal length | 1200 mm |
| Maximum image resolution | 5184 x 3888 pixels |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel | 20.3 MP |
| Memory slots | 2 |
| Minimum aperture number | 3.4 |
| Minimum focal length | 24 mm |
| Motion JPEG frame rate | 59.94 fps |
| Near field communication | Yes |
| Number of aspheric elements | 13 |
| Number of cartons per pallet | 5 |
| Optical zoom | 50x |
| Orientation sensor | Yes |
| Photo effects | Black&White, Neutral, Positive film, Sepia, Skin tones, Vivid |
| Photographer type | Advanced |
| Power source type | Battery |
| Quantity per pallet | 200 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Resolución | 21.1 MP |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Scene modes | Fireworks, Portrait |
| Second display | No |
| Self-timer | Yes |
| Shooting modes | Aperture priority, Auto, Shutter priority |
| Slowest camera shutter speed | 15 s |
| Smile Detection | Yes |
| Software CD | Yes |
| Supported aspect ratios | 1:1, 3:2, 4:3, 16:9 |
| Touch screen | No |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | Mini-USB B |
| USB port | Yes |
| Vari-angle LCD display | No |
| Video formats supported | H.264,MP4,MPEG4 |
| Video recording | Yes |
| Video recording time | 300 min |
| Video resolutions | 5760 x 1440 |
| Viewfinder | No |
| Voice recording | Yes |
| White balance | Auto, Cloudy, Custom modes, Daylight, Fluorescent, Fluorescent H, Tungsten |
| Wi-Fi | 52mm |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 120 mm |