| Brand | Canon |
| EAN | 4549292017380 |
| ASIN | B00NMAWY7M |
| Model | FBA_4549292017380 |
| MPN | FBA_4549292017380 |
| SKU | FBA_4549292017380 |
| AC adapter included | Yes |
| Analog signal format system | NTSC,PAL |
| Auto exposure AE lock | Yes |
| Auto focus AF points | 1 |
| Auto focusing AF modes | Centre weighted Auto Focus, Face detection |
| Batteries included | Yes |
| Battery charger included | Yes |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera shutter speed | 1/2000 s |
| Camera type | Canon Powershot SX60 |
| Colour | Black |
| Combined zoom | 260x |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 11.4 cm |
| Digital zoom | 4x |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 7.62 cm (3") |
| Display resolution | 922 pixels |
| Field of view | 100% |
| Flash modes | Auto, Flash off, Flash on, Slow synchronization |
| Flash range | 0.5 - 5.5 m |
| Flash range (tele) | 1.8 - 3 m |
| Focal length range | 3.8 - 247 mm |
| Focus | TTL |
| Focus adjustment | Auto/Manual |
| Full HD | Yes |
| GPS | No |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Mini |
| Height | 92.6 mm |
| Image formats supported | JPG |
| Image sensor size | 1/2.3" |
| Image stabilizer | Yes |
| ISO Sensitivity | 6400 |
| Light exposure modes | Manual |
| Macro focusing range wide | 0.5 |
| Maximum aperture number | 6.5 |
| Maximum focal length | 1365 mm |
| Maximum image resolution | 4608 x 3456 pixels |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel | 16.1 MP |
| Microphone in | Yes |
| Minimum aperture number | 3.4 |
| Minimum focal length | 21 mm |
| Photo effects | Black&White, Neutral, Positive film, Sepia, Skin tones, Vivid |
| Photographer type | Advanced |
| Playback modes | Rotation |
| Power source type | Battery, DC |
| Resolución | 16.8 MP |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps,1920x1080@60fps,640x480@120fps,640x480@30fps |
| Scene modes | Sports |
| Self-timer | 2,10 s |
| Shooting modes | Auto, Movie |
| Slowest camera shutter speed | 15 s |
| Supported aspect ratios | 1:1, 3:2, 4:3, 4:5, 16:9 |
| Touch screen | No |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 320 x 240,640 x 480,1280 x 720,1920 x 1080 pixels |
| Viewfinder | Yes |
| Viewfinder type | Optical |
| White balance | Auto, Cloudy, Custom modes, Daylight, Flash, Fluorescent, Fluorescent H, Shade, Tungsten |
| Wi-Fi | 52mm |
| Width | 127.6 mm |