| Brand | Casio |
| EAN | 4971850437062 |
| ASIN | B002JM1UY2 |
| Model | W-211-2AVES |
| MPN | W-211-2AVES |
| SKU | W-211-2AVES |
| Alarms and notifications | Hourly Time SignalSound Alarm(s) - 1 Daily alarm |
| Alarms and timers | Daily alarm |
| Alternative nr | W-211-2AV |
| Back case | Closed With Screws |
| Back case material | Steel silver |
| Band color | Blue |
| Band length | 150 - 230 mm |
| Band material | Silicon |
| Band width | 21.0 mm |
| Battery | CR2016 |
| Battery life | 120 months |
| Calendar | Full Auto Calendar |
| Calendar type | Day and date |
| Case color | Silver |
| Case diameter | 37 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case shape | Round |
| Case thickness | 12 mm |
| Category | Wristwatch |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/100 seconds 24 hours |
| Clasp type | Tang buckle |
| Colour of the dial | Grey |
| Crystal | Mineral |
| Dial color | Multicolour |
| Diameter | 36.5 mm |
| Display type | Digital |
| Gender | Mens |
| Index type | Without indexes |
| Lighting | LED:A light-emitting diode (LED) is used to illuminate the watch face |
| Lug width | 18.0 mm |
| Mechanism | Digital Quartz |
| Movement | 12/24-hour TimekeepingSecond time zone |
| Movement brand | Casio |
| Movement manufacturer | Japanese |
| Movement Type | Quartz Digital |
| Original strap | Casio Strap 10268501 |
| Strap material | Plastic/Resin |
| Style | Sports |
| Type of movement | Quartz |
| Water resistance | 50m | 5 ATM |
| Water resistant | 5 Bar (Shower) |
| Year | 2012 Spring and Summer Collection |