| Brand | Casio |
| EAN | 4549526179358 |
| ASIN | B079ZW7PKJ |
| Model | GBA-800-9AER |
| MPN | GBA-800-9AER |
| SKU | GBA-800-9AER |
| Alarms and notifications | Sound Alarm(s) - 5 Daily Alarms |
| Alternative nr | GBA-800-9A |
| Back case | Closed With Screws |
| Back case material | Steel silver |
| Band length | 160 - 230 mm |
| Band width | 26.0 mm |
| Battery | CR2016 |
| Battery life | 024 months |
| Calendar | Full Auto Calendar |
| Calendar type | Day |
| Case color | Green |
| Case Form | Round |
| Case height | 16 |
| Case material | Material |
| Case thickness | 15.5 mm |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/100 seconds 24 hours - Elapsed time, split time, 2 finishes |
| Clasp color | Yellow |
| Clasp type | Buckle closure |
| Collection | G-Shock Original |
| Colour of the dial | Black |
| Connectivity | Bluetooth |
| Crown | Push Crown |
| Crystal | Mineral |
| Date | Digital |
| Diameter | 48.6 mm |
| Diameter case | 49 |
| Display | Super AMOLED Display |
| Display type | Analog - Digital |
| Functions | Alarm, Analyse software, Bluetooth |
| Gender | Men |
| Glass | Mineral glass |
| Hardware | Shock Resistant |
| LED Lighting | Casio Super Illuminator |
| Lighting | Full auto illuminatorAUTO LED |
| Lug width | 16.0 mm |
| Material | Plastic / Resin |
| Material strap | Plastic |
| Mechanism | Digital Quartz |
| Memory | 15-Workout memory |
| Mount type | Pushpins |
| Movement | Quartz |
| Movement brand | Casio |
| Movement Type | Quartz Digital |
| Original strap | G-Shock Strap 10561448 |
| Strap material | Silicone |
| Strap width | 26 mm |
| Style | Diving |
| Warranty | 2 years |
| Water resistance | 20 ATM |
| Water resistant | 200 (diving) |
| Year | 2018 Spring and Summer Collection |