| Brand | Casio |
| Model | 4279 |
| EAN | 4549526168178 |
| ASIN | B074D8PPXM |
| MPN | GST-B100-1AER |
| SKU | GST-B100-1AER |
| Alarms and notifications | Sound Alarm(s) - 1 Daily alarm |
| Alarms and timers | AlarmCountdown Timer |
| Alternative nr | GST-B100-1A |
| Back case | Closed With Screws |
| Back case material | Steel silver |
| Band length | 160 - 230 mm |
| Band width | 26.0 mm |
| Battery | Solar Powered |
| Battery life | 005 months |
| Bezel material | Steel coloured |
| Calendar | Date - WindowDay - Dial |
| Calendar type | Automatic calendar |
| Case color | Silver |
| Case colour | Black |
| Case Form | Round |
| Case height | 14 |
| Case material | Stainless steel |
| Case thickness | 14.1 mm |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - Add and split functionsTimer(s) - Countdown Timer |
| Clasp type | Buckle closure |
| Collection | G-Shock G-Steel |
| Crown | Push Crown |
| Crystal | Mineral |
| Diameter | 53.8 mm |
| Diameter case | 54 |
| Digits | Stripes |
| Display type | Analog |
| Functions | Alarm, Bluetooth, Date, Stopwatch function |
| Gender | Men |
| Glass | Mineral glass |
| Hardware | Shock Resistant |
| Lighting | LED:A light-emitting diode (LED) is used to illuminate the watch face |
| Lug width | 13.0 mm |
| Material strap | Plastic |
| Mechanism | Solar Quartz |
| Movement | Automatic Time AdjustmentWorld Time |
| Movement brand | Casio |
| Movement Type | Solar |
| Original strap | G-Shock Strap 10552097 |
| Rotating bezel | None - Fixed |
| Strap material | Plastic/Resin |
| Strap width at buckle | 22 mm |
| Style | Diving |
| Timepiece | Quartz |
| Warranty | 2 years |
| Water resistant | 200 (diving) |
| Year | 2017 Autumn and Winter Collection |